Egy, a Tel Aviv Egyetem által végzett tanulmányból kiderül, minél többet sportol valaki, annál kisebb az esélye a munkahelyi kiégésre és ritkábban szenvednek depressziótól. De mi a helyzet azokkal, akik épp a sportban érzik a motiváció elvesztését? Egyre több „futóbolond” ismerősöm van, akik egyik pillanatról a másikra hagyja abba a futást. Úgy érzik, köszönik szépen, kifutották, amit ki kellett, holott korábban megszállottan rótták a kilométereket hosszú órákon át.
Egy sportoló ilyen hirtelen motivációvesztését – mondjuk úgy kiégését – környezeti és pszichikai tényezők egyaránt kiválthatják. Ilyen tényezők lehetnek a stressz, a monotonitás (ez hosszútávfutóknál kifejezetten jellemző) a rossz időbeosztás és szervezés, valamint a túledzettség vagy sérülés. Pszichés tényezők lehetnek a sportágból származó öröm hiánya, a saját magunk vagy mások által felállított túl magas vagy épp túl alacsony elvárások, illetve a maximalizmus. Persze ezen tényezők fennállása nem feltétlenül vezet kiégéshez. Az alábbi „tünetek” megjelenésével azonban már van okunk feltételezni, hogy sportolói burnout-tal állunk szemben:
Egy pszichológus több téren is tud segíteni.
A lényeg tehát, hogy megteremtsünk a készségek és kihívások, a magánélet, a munka és a sport egyensúlyát. Így megőrizhető a hosszú távú motiváció, és a sport betöltheti a legfontosabb funkcióit: kikapcsol, feltölt, egészségesen tartja a testet és a lelket, valamint napi sikerélményt ad. Csukás Csaba pszichológus, Budapest
0 Comments
Leave a Reply. |
A blogrólEzen az oldalon a szakmai és magán véleményemet ismerheti meg különböző témákban. Archívum
May 2024
|