CSUKÁS CSABA PSZICHOLÓGUS
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog

Pszichoszexuális fejlődés

10/31/2014

0 Comments

 
Pszichoszexuális fejlődés alatt azt a folyamatot értjük, amely során a gyermekben kialakul a nemi identitás (fiú, lány), illetve rögzülnek az ehhez kapcsolódó szexuális és nem szexuális viselkedési formák.

A pszichoszexuális fejlődés bár bizonyos értelemben egy életen át tart, az alapja csecsemőkortól a serdülőkor végéig lezárul.

Csecsemő és kisgyermekkorban

Picture
A csecsemőkorban alakul ki minden későbbi kapcsolat őstípusa, az anya-gyermek kapcsolat. Ennek a kapcsolatnak a mintájára fog alakulni az érett személyiség minden párkapcsolata. A csecsemő egyik alap szükséglete a védettség- és biztonságigény, amely csak úgy elégülhet ki, ha az anya rendszeresen karba veszi, beszél hozzá. Ebben a szoros kapcsolatban jön létre egy különleges érzelmi egymásra hangoltság anya és gyermek között. Ezt hívjuk affektív összehangolódásnak. Ez a viszony adja az alapot, hogy a csecsemő feltételes reflexei kialakuljanak. A megerősítő vagy gátló ingert ekkor az anya reakciói adják. Így indul meg a tanulás, amely hozzájárul a személyiség kibontakozásához.

Identitás és nemi szerep

Egészen korán, már 2-3 éves korban kialakul a pszichoszexuális identitás és nemi szerep is. A pszichoszexuális identitás azt jelenti, hogy a személy mennyire képes azonosulni a saját nemével, a nemi szerep pedig hogy automatikus viselkedésrepertoárjába mennyire ágyazódnak be a nemének megfelelő viselkedési formák. A pszichoszexuális identitás már azért is igen fontos, mert az az én-struktúrához kapcsolódik, és vele együtt az egész személyiségstruktúra magvát képezi.

Ugyanekkorra tehető a nemi szerep kialakulásának imprinting (bevésődés) korszaka is. Ekkor válik elég éretté az idegrendszer, hogy alkalmassá váljon a struktúraképződésre. Az ebben a korban ért ingerek mélyen bevésődnek, és csak rendkívül nehezen változtathatók meg – a felnőtt korban sokszor már egyáltalán.

Pszichoszexuális fejlődés az óvodás és kisiskolás korban

Picture
A kisgyermekkorban, 4-10 éves kor között szilárdul meg a nemi szerep, amelyben már kifejezetten genitális izgalmak is egyre nagyobb teret kapnak.

Erre az időszakra jellemező leginkább a szexuális kíváncsiság, fantázia és játék. A kíváncsiság elsődleges motiváció, amely különösen ebben a korban a szexualitásra is kiterjed. A kisgyermekek felfedezik a nemek közti különbségeket és igyekeznek meg is érteni azokat.
A testvázlat kialakulásával párhuzamosan egyre jobban felfedezik saját testüket is, amely felfedezések kiterjednek az erogén zónákra is. Az erogén zónák érintése kellemes érzéssel tölti el a kisgyermeket, amelyet éppen ezért, belső tiltás hiányában bárhol, bármikor meg is tesz. Ezt a viselkedést gyakran a szülő tiltja, bünteti, amelyet ha nem megfelelő körültekintéssel tesznek, a pszichoszexuális fejlődés szempontjából igen káros is lehet (írtózás a nemi szervektől, gátlásosság stb.).

Pszichoszexuális fejlődés a serdülőkorban

A serdülőkor a hirtelen változások időszaka. A testben szétáradó nemi hormonok néhány év alatt kialakítják a másodlagos nemi jellegeket, illetve megváltoztatják a teljes testfelépítést. A fiúk nagyobb magasságra és izomtömegre tesznek szert, továbbá jelentősen javul a fizikai teljesítőképességük, a lányok szintén nőnek (bár nem annyit, mint a fiúk) és a biológiailag kívánatos női forma elérése miatt több zsírszövetet halmoznak fel.

Ezen testi változásokon kívül jelentős pszichológiai változáson is átmennek a serdülők (amelyek némelyike a testi változás következménye, hiszen el kell fogadniuk az új külsejüket). A szexuális érés következtében egyre nagyobb figyelmet fordítanak a másik nem felé, és megjelenik bennük a szexuális vágy.

Akceleráció

A serdülés egyre fiatalabb korban történő bekövetkeztét nevezzük akcelerációnak. Nem tisztázott, hogy ez a felgyorsulás a fokozott életritmusnak és az egyént érintő több ingernek köszönhető, vagy csak az eredeti, biológiailag optimális életkorhoz való visszatérésnek.

Az akceleráció mértékéről jól tanúskodnak az adatok, amelyek szerint, míg az 1920-as években a lányoknál az első menstruáció (menarché) átlagosan 15 éves korban jelentkezett, addig egy 2011-es felmérés szerint az 12,8 éves korra tevődik. A fiúk esetén, míg 1920-as években 16 éves korban történt az első magömlés (első pollúció), addig ez 2011-ben már 13 éves korban várható.

Hatások

Picture
A pszichoszexuális fejlődésre több információs forrás is hatással van. Ilyenek elsősorban a szülők. Ahogyan más viselkedéssel kapcsolatban is, elsődleges fontossággal a modellviselkedés bír. Lényeges, hogy a szülők mondandója és viselkedése összhangban legyen. A szexualitást minden szülő természetesen titkolja a gyermek elől (a konkrét aktust), azonban sokan az intimitást is rejtegetnivalónak gondolják (érintés, csók, ölelés). Ez gyakori hiba, mert ezek a szülői minták fognak elsődlegesen bevésődni a gyermekbe arra nézve, hogyan kell viselkednie egy intim kapcsolatban.

A másik legjelentősebb forrás a kortárskapcsolatok. Egymástól tanulnak mind beszélgetések mind modelltanulás formájában. Eleinte természetesen a szóbeliség lesz hangsúlyosabb, utána azonban az, amilyen viselkedést sikeresnek látnak a másiknál.

A harmadik jelentős forrás a nem szülői, és nem kortársi jelentős személyek. Ilyenek lehetnek a család távolabbi tagjai, illetve ideális esetben a tanárok. Az iskolák azonban gyakran elkövetik azt a hibát, hogy szexuális felvilágosítás céljából (itt megjegyezném, hogy messze túl későn teszik ezt), meghívnak egy addig teljesen idegen védőnőt, pszichológust, nővért stb., akire a fiatalok csak kevéssé fognak odafigyelni, hiszen számukra nem jelentős személy. A szexuális felvilágosítás hibái külön fórumot érdemelnének, de ez ennek a cikknek most nem témája bővebben.

A negyedik fontos forrás a különböző médiumok. Ezek között szép számmal akad olyan, ahol valós, megfelelő képet kaphatnak a fiatalok a szexualitásról és párkapcsolatról, van azonban olyan, amely semmilyen reális kapcsolatban nincs a valósággal. A probléma ezekkel az, hogy az ott tanult viselkedésformák használhatósága csak akkor fog kiderülni, amikor azt a serdülő a való életben is kipróbálja. Ekkor jobb esetben csak kellemetlenség lesz a következménye, rosszabb esetben azonban egyik vagy másik félnek trauma, ami a további szexualitásra is kihatással lesz.

Mint az talán érezhető is, a szexuális fejlődés egy igen komplex folyamat, amely a felnőtt személyiségének meghatározó része lesz, és amely jelentős hatást gyakorol a későbbi boldogságra is.

Ezért személy szerint fontosnak érzem, hogy a szülők ebben a tekintetben is felelősséggel, és főleg példamutatással tanítsák gyermekeiket, a saját kellemetlen érzéseiket félretéve, amelyeknek legtöbbször az alapja éppen a saját hiányos vagy hibás neveltetésükben gyökerezik. Úgy gondolom, ezeket negatív érzéseket és attitűdöket a szexualitással kapcsolatban kár továbbadni.


Csukás Csaba pszichológus, Budapest

0 Comments



Leave a Reply.

    A blogról

    Ezen az oldalon a szakmai és magán véleményemet ismerheti meg különböző témákban.

    Archívum

    December 2022
    November 2022
    March 2022
    August 2021
    May 2020
    April 2020
    January 2020
    December 2019
    September 2019
    September 2018
    February 2018
    October 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014

    RSS Feed


Magamról

Képzésem
Módszereim
Rólam mondták

Rendelés

Egyéni konzultáció
Online tanácsadás

Kapcsolat

Telefonszám
Email
Cím

Blog

Szakmai cikkek
Magán vélemény

Telefonszám: +36 30 350 10 79, Email: csukas.csaba@gmail.com
Cím: 1056. Budapest, Belgrád rakpart 2. IV. em. 1.
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog