CSUKÁS CSABA PSZICHOLÓGUS
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog

Információs falásroham

10/10/2016

0 Comments

 
Picture
​Úgy tűnik, most éli fénykorát (legalábbis eddig) a pszichológia. El sem képzelhető ma már tévéműsor, újság vagy blog anélkül, hogy valahol valamilyen formában elő ne kerülne az emberi viselkedéssel, gondolkodással és érzelmekkel foglalkozó valamelyik új kutatási eredmény. Pszichológusként én nyilván elfogult vagyok, de úgy tűnik, a legfontosabb humán tudomány lett napjainkban.

Ennek van jó oldala, hiszen az emberek így olvasnak, egyre tájékozottabbak, nyitottak az önvizsgálódásra és önismeretre, illetve egyre kevésbé szégyen pszichológushoz járni.
Ugyanakkor, mint mindennek, ennek a jelenségnek is vannak árnyoldalai. Például, hogy úgy viselkedünk pont, mint a gyerekek. Ha valami finom, abból rengeteget akarunk, és főleg állandóan. Annyira éhezzük a pszichológiai szemléletű tanácsadást, hozzászólást, hogy már észre sem vesszük, újra és újra ugyanazt kapjuk, csak kicsit átfogalmazva. Szinte hetente szólal meg valahol egy szakértő, ugyanarról a témáról. Mivel a műsorkészítők is kifogytak az ötletekből, már nem azt mondják, hogy ismétlés, csak bágyadtan a téma mögé biggyesztik: …-ról másképp.

​Még talán ez sem lenne olyan nagy baj (azért kicsit az), de van több egyéb rejtett hatása is a túlzott információfalásnak. Az egyik, hogy a cselekvés illúzióját kelti. Pont ugyanaz történik, mint amikor az elhízott ember hónapokig különböző fogyókúrákat tanulmányoz, cselekvési tervet készít, recepteket keres az új táplálkozáshoz, konditermet néz a környéken, sportcipőt és edzőruhát vásárol. Természetesen ehhez még hozzájön, hogy elolvas egy-két-három-sok pszichológiai szellemben megírt fogyókúrás könyvet is. Mindent megtesz, csak egy dolgot nem: sosem kezdi el. Ha pedig el is kezdi, és elérkezik a szükségszerűen bekövetkező megakadáshoz vagy visszaeséshez, azonnal újabb elméleteket keres, hogy mi is történt, miközben visszajön minden felesleg, amitől addig sikeresen megszabadult.

Sokan elképesztő lelkesedéssel vetik bele magukat a különböző problémás viselkedésük, gondolkodásuk vagy érzelmi reagálásuk megértésébe, és boncolgatásába, de ezen túl nem történik semmi. Nem kezdenek bele a változtatásba, vagy ha szükséges, nem keresnek fel szakembert.

Hogy miért? A cselekvés illúzióján kívül még közre játszik sokszor az is, hogy túl sok információt gyűjtenek be.  Ez azt a látszatot kelti, hogy a probléma annyira mély és merev, hogy azon szinte lehetetlen változtatni. Felnagyítják az elméletekkel a saját problémájukat, ami már kezelhetetlennek fog tűnni egy idő után, és csak frusztrációt okoz. Ráadásul, ha nem megfelelő forrásból származik, és nem megfelelő körültekintéssel kezeljük az információt, sok ellentmondásba is botlunk. Látszólag. Ugyanis többféle élethelyzet vagy rossz gondolkodási minta is vezethet ugyanahhoz a problémához. Ezek a látszólagos ellentmondások, vagy nem egyértelmű következtetések azonban elveszik a kedvet a cselekvéstől.

Végezetül pedig, a tudás rendkívül alkalmas arra is, hogy ügyesen elhajoljunk a felénk repülő felelősség és bűntudat érzésétől, ami amúgy csúnyán arcon csapna minket. Hiszen ha kutatások is igazolják, hogy ez másnak sem megy, csak egy elenyésző kisebbségnek, akkor megnyugodhatunk, normálisan működünk, hiszen az átlaghoz tartozunk. Azt már nem kérdezzük ilyenkor: „És ez jó nekem? Akarok az átlaghoz tartozni?” Az átlag ugyanis sajnos túlsúlyos, hangulati problémákkal küzd, szexuális zavara van (igen, ez is az átlag, hiszen a népesség több mint felének az élete folyamán szembe kell néznie vele), és úgy általában boldogtalan. Nem mindenki, csak az átlag.

Érdemes hát az átlaghoz tartozni? Lehet. Végülis könnyű. És lehet egymás vállán sírni, hiszen mindenkinek van valamilyen keresztje. De a hétvégén egy-hét pohár sör vagy bor, és mindjárt könnyebb az a kereszt. Mígnem az alkohol lesz a kereszt. Bár ez csak egymillió embert érint hazánkban, az meg nem az átlag. De elég sok. Szerintem.
Vagy lehet vállalni a változással járó nehézséget, majd az abból fakadó sikerélményt és magabiztosságot.

Szerencsére, mint minden, ez is csak döntés ÉS cselekvés kérdése. De egy biztos, az információfalás nem cselekvés.

Csukás Csaba pszichológus, Budapest
0 Comments



Leave a Reply.

    A blogról

    Ezen az oldalon a szakmai és magán véleményemet ismerheti meg különböző témákban.

    Archívum

    March 2023
    December 2022
    November 2022
    March 2022
    August 2021
    May 2020
    April 2020
    January 2020
    December 2019
    September 2019
    September 2018
    February 2018
    October 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014

    RSS Feed


Magamról

Képzésem
Módszereim
Rólam mondták

Rendelés

Egyéni konzultáció
Online tanácsadás

Kapcsolat

Telefonszám
Email
Cím

Blog

Szakmai cikkek
Magán vélemény

Telefonszám: +36 30 350 10 79, Email: csukas.csaba@gmail.com
Cím: 1056. Budapest, Belgrád rakpart 2. IV. em. 1.
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog