CSUKÁS CSABA PSZICHOLÓGUS
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog

Első benyomás

3/7/2022

0 Comments

 
Picture
​Legtöbben tapasztaltuk már, hogy míg egyeseknek természetükből fakad, hogy másokban jó benyomást keltsenek, addig az másoknak komoly erőfeszítéssel is csak korlátozottan sikerül.
Szerencsére nem kell belenyugodnunk, hogy ez valamiféle születési előjog, mert a jó
benyomáskeltés tanulható.
Ahhoz, hogy igazán magas szinten űzzük ezt a „mesterséget”, sok gyakorlásra és tudatosságra van szükség, azonban néhány egyszerű technikával hamar pozitív változást tudunk elérni ezen képességeinben.
Következzen most néhány gyorsan megtanulható és alkalmazható „trükk”.
Előtte azonban egy fontos alapszabály. A beszélgetőtársat nem kell legyőznünk. Ha pozitív benyomást akarunk kelteni valakiben már elsőre, akkor ezt nagyon fontos az eszünkbe vésni, hogy ne változzon a csevegés véres csatamezővé.

Akkor tehát térjünk rá a lényegre.

Az elfogadás.
Ez egyszerre a legkönnyebb és a legnehezebb technika, hiszen valójában
semmit sem kell tennünk. És épp ebben rejlik a nehézsége. Le kell küzdenünk azt az alapvető jellemvonásunkat, hogy azonnal minősítünk mindent, amit hallunk. Ehelyett pedig a másikat hallgatva egyfajta kíváncsisággal érdemes a másik véleménye, érzései, személyisége felé fordulnunk.
Mindenki szeret olyan környezetben lenni, ahol elfogadják őt. Mennél hitelesebben tudjuk nyújtani ezt, annál pozitívabban fognak hozzánk állni.
Az elfogadás azonban nem azt jelenti, hogy egyet is kell értenünk a másikkal. Sokkal inkább azt jelzi, hogy szeretnénk őt érteni és megérteni. Teljes elfogadás mellett is lehet akár véleményt cserélni, de még vitázni, érvelni is. Sőt, talán így lehet igazán konstruktív egy vita.

​A második fontos technika a pozitív megerősítés. Mindenki szereti, ha a mondandóját, tetteit dicséret vagy elismerés követi.
Nagyon fontos azonban, hogy ezt autentikusan tegyük. És itt vissza is csatolnék az
elfogadáshoz. Ha képesek vagyunk elfogadni és megérteni a másikat, akkor pontosan fogjuk érezni, az elbeszélésének vagy megnyilvánulásának mely része az, amire ő maga büszkeségként, vagy legalábbis eredményként tekint. Ez azért fontos, mert csak azok a pozitív megerősítések hatnak, amelyek az adott személy számára fontos dolgokra irányulnak.

A harmadik technika a figyelem. Az igazi értő, aktív figyelem. Nem elég, ha a másikra nézünk és hallgatjuk a mondandóját. A teljes figyelmünket neki kell ajándékoznunk. Az effajta figyelem kitüntetés és jó érzés. És nagyon kevesen tudják adni.
Akkor, amikor valaki igazán értő módon figyel ránk, fontosnak, jelentősnek érezzük nem csak amit mondunk, de önmagunkat is.

Összefoglalva

Ne feledjük: akkor vagyunk igazán szimpatikusak és karizmatikusak, ha a beszélgetőpartnerünk jobbnak érzi magát, amikor velünk beszélget. Márpedig ha valakire igazán odafigyelünk,
elfogadjuk és pozitívan megerősítjük őt és a mondandóját, akkor szinte biztosra vehetjük, hogy jól fogja magát érezni, és automatikusan pozitívabban fog hozzánk is viszonyulni.
Természetesen ennél sokkal több és részletesebb tudásra van szükség ahhoz, hogy igazán jó beszélgetőpartnerek legyünk. De talán már ennyiből is látszik, hogy nem valamilyen misztikus, veleszületett képességről van szó. Nyilván a genetikánk tud előnyt vagy hátrányt jelenteni, de biztosak lehetünk benne, hogy kellő tudatossággal és gyakorlással messze meg tudjuk haladni önmagunkat.
A kommunikációs tréningek közül sok kizárólag a gyakorlati technikákra koncentrál, pedig az önismeret és a pszichés gátlások oldása legalább annyira fontos részét képezi egy jó képzésnek.

Éppen ezért a hatékony fejlesztés sokszor nem egyetlen szakember munkáját igényli. Én magam is együtt dolgozok olyan kommunikációban jártas kollégával, aki ki tudja egészíteni a pszichológusi munkámat azokban az esetekben, ahol szükség van az interperszonális kapcsolatok fejlesztésére.

​Biztatok mindenkit, aki úgy érzi, van tér a fejlődésre ezen a területen, hogy vágjon bele, mert ez a pozitív pszichológiai módszer igazán minőségi változást hozhat bárki kapcsolati életébe.

Csukás Csaba pszichológus, Budapest
0 Comments



Leave a Reply.

    A blogról

    Ezen az oldalon a szakmai és magán véleményemet ismerheti meg különböző témákban.

    Archívum

    December 2022
    November 2022
    March 2022
    August 2021
    May 2020
    April 2020
    January 2020
    December 2019
    September 2019
    September 2018
    February 2018
    October 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014

    RSS Feed


Magamról

Képzésem
Módszereim
Rólam mondták

Rendelés

Egyéni konzultáció
Online tanácsadás

Kapcsolat

Telefonszám
Email
Cím

Blog

Szakmai cikkek
Magán vélemény

Telefonszám: +36 30 350 10 79, Email: csukas.csaba@gmail.com
Cím: 1056. Budapest, Belgrád rakpart 2. IV. em. 1.
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog