Sokszor lehet olvasni a nárcisztikus személyekről, ami nagyon fontos, mert egy a környezete számára nagyon romboló személyiségről van szó. Azonban legtöbbször férfiak kapcsán kerül ez szóba, pedig még ha lényegesebb kisebb arányban is (kb. 10 nárciszból 1 nő), de a nőket is érinti. Különösen akkor lehet ez zavaró, ha az a nő épp anya is. A nárcisztikus anyákra is igaz az, ami általában a nárcisztikus személyiségekre: felsőbbrendűnek gondolják magukat, feljogosítva érzik magukat másokkal szemben, és szinte teljes mértékben hiányzik belőlük az empátia.
Az ilyen anyák gyakran a gyermekeikre a saját szükségleteik kielégítésére “létrehozott” személyekként tekintenek, nem pedig úgy, mint individuumok, akiknek saját érzéseik és vágyaik vannak. Néhány tipikus jele a nárcisztikus anyának:
A nárcisztikus anya rendkívül súlyos, negatív következményekkel járhat a gyermek érzelmi fejlődésére. Azok a gyerekek, akik nárcisztikus anya mellett nőttek föl, gyakran alacsony önértékeléssel rendelkeznek, szoronganak, esetleg depressziósak, nehezen bíznak másokban, dependensek. Igyekeznek mások kedvére tenni, akár irracionális mértékben is, és nehezen húznak határokat. Ritkán tudnak egészséges kapcsolatokat kialakítani másokkal, vagy kifejezni a saját érzelmeiket, szükségleteiket. Erdei-Csukás Csaba Vendel pszichológus, Budapest
0 Comments
Leave a Reply. |
A blogrólEzen az oldalon a szakmai és magán véleményemet ismerheti meg különböző témákban. Archívum
May 2024
|