CSUKÁS CSABA PSZICHOLÓGUS
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog

Tudástár

Az alábbiakban olyan fogalmak magyarázatát, definícióját olvashatja, amelyekkel akár a honlapomon, akár más pszichológia témájú cikkekben találkozhatott. A magyarázatoknál igyekeztem a tudományos igényességet megtartva, közérthetően fogalmazni. A tudástárban található fogalmak meghatározásához korábbi tudományos munkákat vettem segítségül, néhol szó szerint idézve az adott könyvből. Ezúton is köszönöm a szerzőknek, hogy munkájukkal lehetővé tették ennek a tudástárnak a létrejöttét.

Ha van olyan fogalom vagy jelenség, amelyről hallott vagy olvasott, és szeretné, hogy itt a tudástárban szerepeljen, írjon emailben, és hamarosan felkerül az is az oldalra.

Kellemes böngészést kívánok!

Csukás Csaba pszichológus, Budapest

Acting out

Azok a legtöbbször impulzív jellegű megnyilvánulások a pszichoterápiában, amelyek kirívó eltérést mutatnak a kliens szokványos viselkedésétől. Megjelenésük gyakran auto- vagy heteroagresszív.

Affektív összehangolás

A csecsemő születése utáni első hónapok során zajló kommunikációs folyamat, amely során az anya és a gyermek érzelmileg egymásra hangolódik, kölcsönösen illeszkedik. Nem utánzásról, hanem a kölcsönösségről szól.

Affektus

Többféle meghatározása létezik. A pszichoanalízisben a kínos vagy kellemetlen érzelmi állapotokat jelölik ezzel a fogalommal. Freud szerint az affektus az ösztönenergia kifejezési formája.
A kognitív pszichológiában mindenfajta érzelmet jelöl a fogalom.

Affiliáció

Az arra való hajlam, hogy mások társaságát keressük függetlenül attól, hogy milyen érzésekkel viseltetünk mások iránt.

Családi neurózis

Annak a jelenségnek a jelölésére használják, amelyben egy családon belül az egyes családtagok neurózisa kölcsönösen kiegészíti, feltételezi egymást. Továbba a család gyermeket „megbetegítő”, patologizáló hatására is alkalmazzák.

Csoportlélek

Egy társas csoport kollektív lelkének egyének fölötti és független jellegét hangsúlyozó koncepció.

Disztributív igazságosság

Olyan méltányossági kritérium, amely során az egyén eredményét más egyének eredményének összekapcsolásával minősítenek. Így nem csak az objektív eredmény számít, hanem az, hogy másokhoz képest milyen a teljesítmény.

Ego-funkciók

Az Ego a Freudi modellben az Id (ösztön-én) és a szuperego (felettes-én) között helyezkedik el, és a kettő közti feszültséget, „harcot” hivatott egyensúlyban tartani a következő funkciók által: valóságvizsgálat, viselkedés kontroll, érzelemszabályozás, gondolkodás és mérlegelés, kölcsönösségen alapuló kapcsolatok, elhárítások.

Elsőbbségi hatás

Az a kísérletekkel igazolt tendencia, miszerint a hamarabb kapott információnak nagyobb hatása van az emberekkel, tárgyakkal, kérdésekkel kapcsolatos ítéleteinkre, mint a későbbi információknak.

Hajtóerő (Drive)

Freud meghatározásában hajtóerőn (drive-on) azt az erőösszeget értjük, amelyet egy ösztöntörekvés képvisel.
A kognitív pszichológiában a hajtóerő egyfajta késztetés, amely cselekvésre ösztönöz valamely cél elérése érdekében.

Karakterneurózis

A pszichoanalízisben használt fogalom. Olyan neurózistípus, amely az egész személyiség patológiás szerveződésében jut kifejeződésre.

Kortizon

Mellékvesekéreg hormon, amely segíti a glükóz szintézisét, tárolását, csökkenti a lázat, szabályozza a zsír megoszlását a testben.

Libidó

A pszichoanalízisben is többféle használata van. Freudnál a szexuális törekvést jelölte, míg Jungnál ez a fogalom kiszélesedett, és az általános „lelki energiát” értette alatta, ami mindig valami felé vágyik, törekszik.

Mindfulness

A tudatos jelenlét az angol mindfulness fordítása, míg az a Pali nyelv sati szavának fordítása. A Pali a Buddhizmus nyelve volt 2500 évvel ezelőtt. Jelentése: tudatosság, figyelem, emlékezés.
A mindfulness egy viszonylag újfajta szemlélet a pszichológiában, amely a jelen pillanattal való kapcsolatot, illetve az érzelmek és élmények megélését és elfogadását tartja fontosnak.

MBSR

Mindfulness Based Stress Reduction = Mindfulness alapú stresszkezelés
Az egyik leghatékonyabb stresszkezelési módszer, amelyet Jon Kabat-Zinn fejlesztett ki és publikált.

Nárcisztikus neurózis

Ezt a fogalom mára már nem használatos, de korábbi olvasmányokban, főleg Freudnál találkozhatunk vele. Akkor egy olyan mentális betegségre használta, amely a libidónak az énbe való visszavonulásával volt jellemezhető.

Palimadár-effektus

Amikor észrevesszük, hogy a csoportunkban vannak olyan tagok, akik visszatartják a teljesítményüket, nekünk is csökken a motivációnk, hogy kihozzuk magunkból a legtöbbet, legjobbat.

Szelf

Kohut által alkotott kifejezés, amely jelentése nagyjából ez: „ami én vagyok, teljes mivoltomban.”
A nárcisztikus személyiséggel kapcsolatban alkotta meg a fogalmat, ezzel jelölve azt, mi fontos a nárcisztikus egyén számára.

Tárgykapcsolat

A magyar nyelv itt annyiban megtévesztő, hogy a tárgy lehet (sőt általában) személyt jelöl. A német Objekt, illetve az angol object szóból származik, és a személy és világa közötti kapcsolat módját jelenti. A kapcsolat a személyiség szerveződésének és a tárgyakról alkotott fantáziák és a kitüntetett elhárítástípusok egyvelegéből formálódik.

Társas csere elmélete

Ez az elmélet a kapcsolatokat az abban résztvevők haszna és költségei alapján elemzi. Az elmélet szerint az egyének elvárnak egy bizonyos szintű hasznot, amelyet a korábbi tapasztalataik, a partner haszna, és a más megfigyelhető kapcsolatokban látszó haszon alapján határoznak meg.

Validitás

Egy mérés annyiban valid (érvényes), amennyiben pontosan azt méri, amit feltételeznek, hogy mér.

Valóságelv

A pszichoanalízisben a lelki történést uraló két elv egyike (a másik az örömelv). A valóságelv módosítja az örömelvet. Ez biztosítja a kielégülés elérését a valóságban, míg az örömelv továbbra is uralkodó marad a fantáziáknak fenntartott területen.

Magamról

Képzésem
Módszereim
Rólam mondták

Rendelés

Egyéni konzultáció
Online tanácsadás

Kapcsolat

Telefonszám
Email
Cím

Blog

Szakmai cikkek
Magán vélemény

Telefonszám: +36 30 350 10 79, Email: csukas.csaba@gmail.com
Cím: 1056. Budapest, Belgrád rakpart 2. IV. em. 1.
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog