CSUKÁS CSABA PSZICHOLÓGUS
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog

Krónikus fájdalom

9/28/2014

0 Comments

 
Picture
A fájdalom kutatása összetett téma, nem csak a fájdalom élmény szubjektivitása miatt, de azért is, mert maga a fájdalom-küszöb is több tényezőtől függ és ugyanazon személyen belül is változó.

Az Országos Gerincgyógyászati Klinikán töltött időm során elbűvölt az emberek képessége arra, hogyan képesek fájdalmat átélni valódi szomatikus háttér nélkül, illetve hogyan képesek egyáltalán nem érezni fájdalmat, amikor arra minden orvosilag igazolható szomatikus okuk megvan.

Az ott dolgozó orvosok és pszichológusok közös munkájának is köszönhetően, egyre többet tudunk a krónikus fájdalom kezeléséről és megelőzéséről.

Krónikus fájdalom

Hogyan lehet az, hogy egy egyszerűnek vélt derék, hát vagy fejfájás állandósul? Ez többféleképpen is megtörténhet. A legnyilvánvalóbb az, amikor a fájdalomnak szomatikus oka van, amely az idő előrehaladtával sem javul, vagy akár tovább romlik.

Abban az esetben, ha a fájdalomnak nincsen testi oka (sem szövetkárosodás, sem strukturális sérülés vagy deformitás), pszichoszomatikus fájdalomról beszélünk. Ez a fajta fájdalom kétféleképpen válik krónikussá, de legtöbbször természetesen a két „út” kombinációja történik.

Az egyik lehetséges mód három szakaszban írható le:

  1. Ekkor az akut fájdalomként megélt ingerre adott érzelmi reakciók adaptívak, mert a fájdalom forrására irányítják a figyelmet, és a gyógyuláshoz szükséges viselkedésre ösztönzik az egyént.
  2. Ez az átmeneti szakasz, amikor a fájdalom már több hónapja fennáll, az érzelmi reakciók pedig fokozódnak.
  3. Ekkor történik meg a betegszerep felvétele. Hosszabb fájdalom során egyfajta fájdalomszemélyiség alakulhat ki.
A fájdalom krónikussá válásának másik módja biológiai változásokkal magyarázható. A fájdalom a centrális szenzitizáció által válik tartóssá, krónikussá. Eszerint, az agyban megváltozik a fájdalomingerek feldolgozása, és idővel a nem fájdalmas ingerek is fájdalomérzetet okoznak. Emellett a fájdalmas ingerek továbbítását ellensúlyozó idegrostok pusztulása miatt egyre kisebb fájdalomingerre is erősen.

A fájdalom fennmaradásához az idegrendszer strukturális változásai is hozzájárulnak.

A krónikus fájdalom kezelése

A krónikus fájdalom kezelésére több lehetőség kínálkozik.

Gyógyszerek

Picture
A gyógyszeres kezelések két nagy csoportba sorolhatók: megelőző és akut terápia. Az előző csoportba azok a készítmények tartoznak, amelyek a fájdalom előfordulását és intenzitását hivatottak csökkenteni (antidepresszánsok, antiepileptikumok etc.), míg az utóbbi csoportba azok a szerek tartoznak, amelyek a már kialakult akut fájdalmat igyekeznek csökkenteni/elmulasztani (nonopioid fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, rövid hatású opioidok etc.).

Növényi és ásványi anyagok, vitaminok

A test egészségesen tartása természetesen hozzájárul a jobb megküzdéshez, azonban kontrollált vizsgálatok egyedül a migrén esetében mutattak ki szignifikáns eredményt ezen anyagok megfelelő dózisban történő bevitele esetén.

Nem gyógyszeres terápiák

A gyógyszeres és nem gyógyszeres terápiák együttes alkalmazása hatékonyabb, mint bármelyik alkalmazása önállóan. A nem gyógyszeres terápiák hozzájárulnak a jobb fájdalomkezeléshez, megküzdéshez, egészséges életmódhoz, és általában egy magasabb szinten funkcionáló személyiség és életvitel kialakításához. A nem gyógyszeres terápiák a következők: mozgásos terápia, pszichoterápia, egészséges életvitel.

Mozgásos terápiák

A legtöbb krónikus fájdalomban szenvedő beteg számára haszonnal jár a rendszeres fizikai mozgás. A test strukturális erősödése önmagában is védelmet nyújt a fájdalom bizonyos típusaival szemben (izomnövekedés – ízületi fájdalmak), ezen kívül a sport közben termelődő endorfinok természetes fájdalomcsillapítókként működnek. Természetesen ezen terápia lehetőségeit mindig az orvos határozza meg, mert veszélyeket is rejthet magában a nem megfelelő módú és intenzitású mozgás.

Pszichoterápia

A pszichoterápiák jórészt a megküzdést, fájdalomkezelést és a pszichés distresszt célozzák. Mivel a fájdalommal élőkben lényegesen nagyobb a depresszió előfordulási esélye, ezért erre különös figyelmet kell fordítani mind megelőzés, mind kezelés terén.

A pszichoterápiák a következőket foglalják magukban:
  • relaxáció
  • megküzdés
  • stresszkezelés
  • kognitív és sématerápia
  • mindfulness

Egészséges életvitel

Az egészséges életvitel kialakítása minden téren hasznos a beteg számára. A káros szokások (dohányzás, alkohol) elhagyása épp annyira fontos, mint az egészséges szokások felvétele (rendszeres és megfelelő alvás, egészséges táplálkozás).

Megoldás

Picture
A krónikus fájdalommal élők számára természetesen az első lépés mindig az kell legyen, hogy orvossal konzultálnak, amennyiben úgy érzik a normális, átmeneti kellemetlenséget meghaladó fájdalommal van dolguk.

A második lépés, hogy változtatni kell az addigi, káros szokásokon. Több sport, egészségesebb táplálkozás.

A harmadik lépésben érdemes felkeresni egy pszichológust, aki segíteni tud relaxációs technikák megtanulásában, stressz kezelésben, feszültséggel teli kapcsolataink rendezésében.

A krónikussá vált fájdalom a testünk egyértelmű jelzése, hogy változtatni kell az életünkön. Ez rövidtávon sok erőfeszítéssel jár, hosszabb távon azonban egy lényegesen kiegyensúlyozottabb és boldogabb élethez vezethet.

Csukás Csaba pszichológus, Budapest

0 Comments



Leave a Reply.

    A blogról

    Ezen az oldalon a szakmai és magán véleményemet ismerheti meg különböző témákban.

    Archívum

    December 2022
    November 2022
    March 2022
    August 2021
    May 2020
    April 2020
    January 2020
    December 2019
    September 2019
    September 2018
    February 2018
    October 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014

    RSS Feed


Magamról

Képzésem
Módszereim
Rólam mondták

Rendelés

Egyéni konzultáció
Online tanácsadás

Kapcsolat

Telefonszám
Email
Cím

Blog

Szakmai cikkek
Magán vélemény

Telefonszám: +36 30 350 10 79, Email: csukas.csaba@gmail.com
Cím: 1056. Budapest, Belgrád rakpart 2. IV. em. 1.
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog