CSUKÁS CSABA PSZICHOLÓGUS
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog

Kóros szokások

7/7/2015

0 Comments

 
Picture
Legtöbben találkoztak már kóros játékszenvedéllyel élőkkel, illetve hallottak a pyromániáról vagy kleptomániáról. De mi az, ami közös ezekben? Mi áll a hátterükben?


A pszichológiai értelemben vett kóros szokásoknak négy alfaját különböztetjük meg:

1.       Kóros játékszenvedély

2.       Pyrománia

3.       Kleptománia

4.       Trichotillománia

Mindre igaz, hogy a hátterében impulzus kontroll zavar feltételezhető. Ez azt jelenti, hogy bár a személynek nincs egyértelmű motivációja a cselekedet megvalósítására, mégsem képes kontrollálni azt. A viselkedést erős feszültség, belső kényszer előzi meg, a végrehajtás pedig kielégüléshez, és a feszültség csökkenéséhez vezet. Legtöbbször ezek a viselkedések a személy saját, illetve a közvetlen környezete (családja) kárára vannak. Ennek ellenére ez mégsem elég visszatartó erő a tett leküzdésére; a kóros szokás tehát folytatódik.

Kóros játékszenvedély


A kóros játékszenvedély ismétlődő belemerülést jelent a szerencsejátékok kiszámíthatatlan, a beteg számára rendkívül izgalmas világába. A rendszertelen pozitív megerősítés (nyerés) tovább fokozza a szenvedélyt, amely egészen addig eljut, hogy ha nem játszhat, akkor nyugtalan, ingerlékeny lesz.

A megszállott játékosok szinte mindig úgy érzik, hogy ez lesz az ő estéjük, mindent visszanyernek, azután abba hagyják. Illetve minden alkalommal elhiszik, hogy megtalálták gondolatban a „tuti szisztémát”.

Hiába okoz kárt a saját életvitelükben, a szociális környezetükében és a munkahelyi életben, a belső feszültség oly’ erős, hogy bármit megtesznek annak csillapítására. Akár törvényt is szegnek, csak hogy pénzhez jussanak, és játszhassanak.

Ez a kóros szokás inkább férfiakra jellemző, azonban a nők körében is előfordul olykor. A felnőtt lakosság 1-1,5%-a szenved kóros játékszenvedélytől, amely azt jelenti, hogy a közvetlen környezetüket is beleszámítva, legalább 5-7% körül mozog a valamilyen módon érintettek köre.

A játékszenvedélynek hosszú távon egyéb káros mellékhatásai is lehetnek, mint a depresszió, illetve szerfüggőség (alkohol, drog).

A kóros játékszenvedélynek hormonális háttere is van. Kimutatható a szerotonin, dopamin és ópiát rendszerek érintettsége.

Pyrománia

A pyrománia egy sajátos zavar a kóros szokások között, mert ez súlyos sérüléssel vagy életveszéllyel is járhat, illetve a törvények is komolyabban büntetik.

A pyrománia lényegében az ismétlődő, szándékos, ok nélküli gyújtogatást jelenti. Nem valamilyen bosszú vagy anyagi haszon hajtotta cselekedetről van szó, sokkal inkább egy normálistól eltérő vonzódás és érdeklődés a tűzzel és azzal kapcsolatos eszközökkel (pl. tűzijátékok) kapcsolatban.

A feszültséget a tűzgyújtás csak részben csökkenti, magának az égés, robbanás folyamatának a nézése okozza a teljes megkönnyebbülést.

A pyrománia súlyos esetekben egészen addig eszkalálódhat, hogy már valóban emberéletek is veszélyben lehetnek. Szerencsére ez viszonylag ritkán következik be, mert a távolabbi szociális környezet sokkal kevésbé toleráns ezzel a viselkedéssel kapcsolatban, mint például a játékszenvedély esetén.

Kleptománia

A kleptománia az egyén számára szükségtelen tárgyak eltulajdonítását jelenti. Az igazi kleptomániás legtöbbször meg sem tartja az adott tárgyat, inkább eldobja vagy elajándékozza. A feszültség oldását magának a cselekedetnek a sikeres végrehajtása okozza.

Anyagi haszonnal ezek a tettek nem járnak, azonban ezt a hatóságok, illetve a tulajdonosak nem veszik figyelembe, így a diagnosztizálatlan kleptomániás épp olyan veszélynek van kitéve, mintha valóban szándékos, előre kitervelt lopást követne el.

A kleptománia sokszor együtt jár depresszióval, illetve kényszeres viselkedéssel.

Trichotillománia

A trichotillomániát sokat tévesen kóros hajtépegetésnek ismerik, azonban ez a betegség valójában nem csak a hajszálak tépegetésére (és sok esetben megevésére) korlátozódik. Bármilyen testszőrzet tépése előfordul (szempilla, szemöldök, nemi szőrzet, szakáll), illetve a körmök módszeres rágása is.

Fontos, hogy ennek a viselkedésnek sem áll a hátterében egyéb betegség vagy pszichiátriai tünet, mint például bőrgyulladás, fájdalom, viszketés vagy hallucináció, téveszme.

A belső feszültség csökkentése ebben a kóros szenvedélyben a test „csonkításával” szűnik csak időlegesen.

A trichotillománia általában serdülőkorban kezdődik, és a lakosság 0,6%-át érinti. Ha belegondolunk, ez azt jelenti, hogy csak Budapesten 12 ezer ember szenved ettől a kontrollálhatatlan szokástól.

A trichotillomániának van genetikai háttere, azonban nem egyértelműen csak az az okozója. Mint legtöbb esetben, a genetika csak a hajlamot adja, a környezet aktiválja a kóros magatartást.

Terápia

A kóros szokásoknak, vagy általánosságban az impulzus kontroll zavaroknak a leghatékonyabb kezelése a pszichiáterek és pszichológusok együttműködésével valósulhat meg. A megfelelő antidepresszánsok és/vagy feszültségoldók szedése mellett végzett kognitív viselkedésterápiával ezek a zavarok hatékonyan gyógyíthatók.

Mint ahogy azonban más szenvedélybetegségre is igaz, a kóros szokások is egy életen át reális veszélyt jelentenek arra, aki egyszer a rabjává vált. Tehát a folyamatos önismeret, stresszkezelés és a környezet odafigyelése elengedhetetlen a visszaesések megakadályozására.


Csukás Csaba pszichológus, Budapest
0 Comments



Leave a Reply.

    A blogról

    Ezen az oldalon a szakmai és magán véleményemet ismerheti meg különböző témákban.

    Archívum

    December 2022
    November 2022
    March 2022
    August 2021
    May 2020
    April 2020
    January 2020
    December 2019
    September 2019
    September 2018
    February 2018
    October 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014

    RSS Feed


Magamról

Képzésem
Módszereim
Rólam mondták

Rendelés

Egyéni konzultáció
Online tanácsadás

Kapcsolat

Telefonszám
Email
Cím

Blog

Szakmai cikkek
Magán vélemény

Telefonszám: +36 30 350 10 79, Email: csukas.csaba@gmail.com
Cím: 1056. Budapest, Belgrád rakpart 2. IV. em. 1.
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog