CSUKÁS CSABA PSZICHOLÓGUS
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog

Egészséges súlycsökkenés

11/3/2015

0 Comments

 
Picture
A KSH adatai szerint a magyar lakosság 45%-a túlsúlyos. A gyerekek között ez a szám némileg alacsonyabb, de még így is 20% körül mozog. Elgondolkodtató.
Szinte mindenki látja magán, ha el van hízva, és ha nem érzi jól magát a bőrében, próbál is tenni ez ellen, Azonban ez sokszor kevésnek bizonyul. De miért?

Annyiféle fogyókúra létezik, hogy már összeszámolni is nehéz. Bármelyiket választjuk is, eleinte legtöbb működik. A kilók elindulnak lefelé, azután jön egy stagnálás. Legtöbbször ezen még felül tudunk emelkedni, hiszen számítottunk rá. Egy-két hét után ismét megindul a fogyás, majd megint megáll. Ekkor szoktak kezdődni a problémák igazán.

Ha nincs kellő motiváció vagy segítség, akkor megpróbálunk mindenképpen valamilyen magyarázatot találni a kialakult helyzetre:
  • Genetikailag hízásra hajlamos vagyok.
  • Úgy tűnik, ez a módszer mégsem jó.
  • Nem is ér ennyit az egész. Csak kínzom magam, és semmi. Akkor inkább jól érzem magam. Aki szeret, elfogad így is.
Természetesen rengeteg oka és magyarázata lehet annak, ha valaki túlsúlyos (stressz, feszes tempó stb.). Azonban fontos észrevenni, hogy egy-egy magyarázat gyakran azt szolgálja (kivéve, ha valamilyen betegség áll a háttérben), hogy a saját lelki furdalásunkat csökkentse, amiért sikertelen volt a próbálkozás.

De miért történik mindez? És hogyan lehet ellene tenni?

Nézzük, hogyan működik a test és az elme egy fogyókúra során.

A testünk mindig homeosztázisra (egyensúlyra) törekszik. A fogyókúrával éppen ezt borítjuk meg, mert kevesebb energiát viszünk be annál, mint amire addig be voltunk állva. Először ezt úgy reagálja le a szervezet, hogy megnövekszik az éhségérzet, ezzel együtt pedig gyengébbnek érezzük magunkat. Ez az első kihívás, amit le kell győzni. Ez az állapot csak rövid ideig tart, általában néhány napig. Ezután ha kitartóak voltunk, akkor a szervezet beáll a lecsökkent energia bevitelre, és az éhségérzet csökken. A zsírszövetek lebontása következtében ismét lesz energiánk. Ez az a hálás állapot, amikor jól érezzük magunkat, és szinte szárnyalunk, mert érezzük, egyre könnyebbek vagyunk.

Ezután érkezik el az első stagnálás. A szervezet megtalálja az egyensúlyt, hogy adott táplálékmennyiséghez és mozgáshoz mekkora súly a megfelelő. Ha az egyensúly megvan, akkor onnan nem fog elmozdulni a testsúly egészen addig, amíg valami változás nem történik.

A változás többféle lehet:
  • táplálkozási szokások megváltoztatása
  • testmozgás mennyiségének vagy minőségének megváltozása
  • táplálék összetételének a megváltoztatása
A lényeg, hogy ismét változás legyen, amire a szervezet csak újabb zsírégetéssel válaszolhat.

Eddig ez egyszerű, szinte minden fogyókúrával foglalkozó szakember tudja ezt. A probléma az, hogy az egyensúlyvesztés nem csak a testünkre van hatással. A pszichés egyensúly épp úgy elbillen, mivel az aktuális testsúlyunk valamilyen pszichés egyensúly fenntartását is szolgálja: védelem a stressz ellen, szexualitás elutasítása, kényelem, erőfeszítés kerülése.

Mivel az éhezés egy evolúciósan rendkívül veszélyes állapot, ezért erre fizikailag és pszichésen egyaránt reagálunk.

Ezért tud megtörténni, hogy a tartós fiziológiás változás miatt egyre gyengül az akaraterőnk, míg végül sokszor el is bukunk a magunk által kijelölt úton. Ez megtörténhet néhány hét, hónap, de akár egy-két év után is!

A helyes és egészséges fogyókúra mellett tehát nagyon fontos, hogy a pszichés jólétről és motivációról is gondoskodjunk. Ha nincs megfelelő motiváció, a fogyás akár el sem kezdődik, mert az első néhány napos kihívást sem bírjuk ki.

A motivációnak pedig belsőnek kell lennie. A külső megerősítők nagyon fontosak, de nem elegendőek. Tipikusan elégtelen motivációk a következők:
  • „… a párom miatt akarok lefogyni…”
  • „… valószínűleg hosszú távon egészségtelen ez a túlsúly…”
  • „… jó lenne megint úgy kinézni, mint régen…”
Ezek egyike sem belső motiváció. Az első nyilvánvaló okokból nem, hiszen nem is magunk miatt tesszük. A második azért nem, mert egy homályos távoli és bizonytalan jövőre vonatkozik, ami most még nem belső sürgetés, így nem sarkall minket azonnali cselekvésre. A harmadik simán csak egy esztétikai kérdés, ráadásul nyilván nem elég fontos, mert akkor nem is híztunk volna el ennyire, hiszen ez valószínűleg már hamarabb is látszott.

A legfontosabb, hogy már a folyamat elején legyen válaszunk, a legalapvetőbb kérdésre: Zavar engem a külsőm? Ha a válasz "nem", akkor nagyon nehéz dolgunk lesz, hiszen nemcsak a súlyvesztés természetes nehézségeivel kell megküzdenünk, de tulajdonképpen saját magunkkal is. Nincs értelme egy olyan testideálhoz ragaszkodni, ami számunkra nem kívánatos.
Ha a válasz "igen", akkor viszont érdemes elgondolkodni azon, vajon milyen motiváló erőket tudunk mozgósítani magunkban és a környezetünkben. Ez is része az egészséges és kiegyensúlyozott súlycsökkenésnek.

A helyes motiváció kialakításában, a gátló tényezők felismerésében és az azokkal való megküzdésben óriási segítséget tud nyújtani egy pszichológus. A fogyókúrára vonatkozó előírások betartására szintén vannak olyan módszerek, amelyekkel sokkal könnyebben vehetők az akadályok.

Ahogyan a profi sportolóknál, egy tartós fogyásnál sem elegendő csak a testre koncentrálni, és azzal foglalkozni. Az elménk megerősítése és a pszichés jólét biztosítása éppen olyan fontos feladat, hogy hosszú távon meg tudjuk őrizni az akaraterőnket, és a cél elérése után is képesek legyünk megőrizni az eredményt.

Csukás Csaba pszichológus, Budapest
0 Comments



Leave a Reply.

    A blogról

    Ezen az oldalon a szakmai és magán véleményemet ismerheti meg különböző témákban.

    Archívum

    December 2022
    November 2022
    March 2022
    August 2021
    May 2020
    April 2020
    January 2020
    December 2019
    September 2019
    September 2018
    February 2018
    October 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014

    RSS Feed


Magamról

Képzésem
Módszereim
Rólam mondták

Rendelés

Egyéni konzultáció
Online tanácsadás

Kapcsolat

Telefonszám
Email
Cím

Blog

Szakmai cikkek
Magán vélemény

Telefonszám: +36 30 350 10 79, Email: csukas.csaba@gmail.com
Cím: 1056. Budapest, Belgrád rakpart 2. IV. em. 1.
  • Magamról
  • Rendelés és árak
    • Egyéni
    • Online tanácsadás
  • Együttműködésben
  • Kapcsolat
  • Blog